Eşler arası cinsel sorunlar 31 May 2023

Eşler arasında cinsel sorunlar, ilişkinin sağlıklı işleyişini etkileyen yaygın bir durumdur. Bu sorunlar, birçok çiftin karşılaştığı bir konudur ve genellikle ilişkideki diğer alanları da olumsuz etkiler.

Eşler Arası Cinsel Sorunlar, Soğukluk ve İsteksizlik

Hem evlilik terapistlerine göre hem de yapılan araştırmalara göre evlilikte yaşanan sorunların %50’sini cinsel sorunlar oluşturuyor. Cinsel sorunların da oluşmasına sebep olarak gösterilen faktörler ise evlilikte yaşanan diğer problemler…

Evlilikte cinsel sorunlar, çiftleri boşanmaya en çok iten nedenlerin başında gösteriliyor. Evlilikte en sık yaşanan cinsel bozukluklar ağrılı ilişki, eşler arası cinsel soğukluk ya da sertleşme sorunu olarak gösterilebilir. Bazen de evlilik öncesi veya evliliğin ilk zamanları ortaya çıkan cinsel problemler, (vajinismus ya da erken boşalma gibi ) eşlerin birbiriyle konuşmaktan çekinmeleri veya doktora gitmekten korkmaları sonucu bir türlü çözüme kavuşamamaktadır.

Eşler Arası Cinsel Sorunlar Neden Yaşanır?

Eşler arası cinsel sorunlar, çiftlerin birbirlerini eskisi kadar arzulamaması, sevmemesi veya aradıkları ten uyumunu bir türlü yakalayamamaları sonucu ortaya çıkabilir. Özellikle uzun yıllardır evli kalan çiftlerde, heyecanın azalması ve bununla beraber cinsel yaşamın sıradanlaşması, evlilikte cinsel isteksizlik yaşanmasına neden olabiliyor. Böyle durumlarda aşırı korumacı veya aşırı bağlı eş, monoton cinsel yaşamın negatif yönde tetikleyicisi haline gelebiliyor.

Bununla birlikte çiftlerin cinsel yaşamlarında da birbirleriyle anlaşmaları ve birbirlerinin beklentilerine cevap vermeleri oldukça önem taşıyor. Örneğin, eşlerden biri diğerinin bazı istek ve arzularına aynı oranda cevap vermekte zorlanabilir. Bu durumda isteklere yanıt veremeyen eşin, zamanla cinsel isteksizlik yaşaması gayet doğal karşılanabilir. Bu doğrultuda, yine örnek verecek olursak eşlerden birinin kişisel bakım veya hijyenine yeteri kadar özen göstermemesi,diğer eşin cinselliğe soğuk bir tavır geliştirmesine sebebiyet verebilir.

Eşler arasında cinsel isteksizlik yaşanmasına neden olan diğer faktörler ise, evlilik içinde yaşanmış ve çözüme ulaşmamış, cinsellikten tamamen bağımsız olarak gelişen diğerfaktörlerdir. Geçmişte yaşanmış kırgınlıklar, eşi affetmede zorluk çekme, aldatılma, güven eksikliği, eşler arası iletişim kopukluğu, bazı sorunların çözüme ulaşmaması, doğum kontrol yöntemleri konusunda anlaşmazlık gibi sorunlar, evlilikteki cinsel sorunların yaşanmasına neden olabilir.

Özellikle eşlerden birinin, her konuda baskın bir profil çizmesi ve sadece kendi isteklerini ön planda tutması, diğer eşin de buna karşılık olarak cinsel yaşama katılmaması, karşı tarafı adeta cezalandırma psikolojisi ile sergilenen bir tavır olabilir.

Bununla birlikte, eşlerin cinsel yaşamları hakkında konuşurken birbirlerine karşı yargılayıcı veya küçük düşürücü bir dil kullanmaları, güven eksikliğini ve başaramama korkusunu daha dakörükleyerek cinsel problemlerin çözümünü bir hayli zorlaştıracaktır.

Image by Freepik