Evlilikte iletişim problemleri 03 Mar 2023

Evlilikte iletişim sorunu, günümüzde hemen hemen birçok çiftin boşanmasına sebebiyet veren faktörler arasındadır. Evlilik ilişkisi içerisinde, çiftlerin birbirlerine karşı beklentilerini açık ve net bir şekilde ifade etmeleri, tüm sorunlarını sakin ve hoşgörülü bir dille konuşmaları ve gündelik hayattaki tüm isteklerini doğrudan ifade etmeleri, tüm evliliklerin sarsılmaz bir bağ ile yıllarca sürmesini sağlayan altın kurallarındandır.

Evlilikte İletişim Sorunları

Evlilikte iletişim problemleri, çiftlerin birbirleriyle doğru iletişim kuramamasından kaynaklanmaktadır. Çoğu zaman gündelik hayatın stresli koşturmacasından ya da çocuklar, ev işleri gibi diğer görev ve sorumlulukların telaşından, çiftlerin konuşmayı ötelediği birçok problemi olabilir. Zaman içerisinde konuşulmayan bu sorunlar çiftleri birbirlerinden uzaklaştırarak, adeta ilişki içerisinde iki yabancıya dönüştürebilir. Evlilikten kopma ve bağların zedelenmemesi için var olan problemlerin zamanında konuşulması ve çözüme ulaşması oldukça önemlidir. Mutlu ve sağlıklı bir evliliğin en önemli temeli, net ve etkin bir iletişim dilinin üzerinde kuruludur.

Bununla birlikte, çiftlerin birbirleriyle iletişim kurarken empatiyle yaklaşmaları ve tüm duygu ve isteklerini gerçekten anlayarak dinlemeleri gerekmektedir. Bu konuşmalar sırasında, çiftler birbirlerine yargılayıcı olmak yerine, kendilerini karşındakinin yerine koyarak bir değerlendirme yapmalıdırlar. Hoşgörüden uzak verilen ani tepkiler, zaman içerisinde eşlerin birbirine daha çok duvar örmesine ve karşılıklı konuşma alışkanlıklarını kaybetmelerine neden olacaktır.

Evlilikte İletişim Problemleri Neden Yaşanır?

Eşler arası iletişim kopukluğu yaşanmasına neden olan önemli faktörlerden biri, geçmişteki yaşanan olaylara takılı kalma ve devamlı bunların karşı tarafa hatırlatılmasıdır. Geçmişi devamlı olarak konuşan çiftler, bugün ki problemlerine odaklanmaktan uzaklaşırlar. Dolayısıyla, çiftlerin yaşanılan sorunu zamanında konuşarak çözmeleri ve bu konuyu sağlıklı bir şekilde kapatmaları oldukça önemlidir.

Eşlerin birbiriyle yaşadığı tüm problemleri, içlerinde çok fazla biriktirmeden karşılıklı konuşma yoluna giderek çözmesi evliliğin olmazsa olmaz kurallarından biridir. Yaşadığı sorunları konuşma ve çözme yoluna gitmeden kendi içinde biriktiren çiftler, sonrasında aşılması ve çözülmesi zor problemlerle karşılaşabilirler.

Kadın ve erkeğin ait olduğu farklı ruhsal özellikler de evlilikte iletişim problemlerini tetiklemektedir. Kadınların olaylara karşı daha hisli ve detaycı yaklaşmaları, erkeklerin ise kadınlara kıyasla daha somut bir pencereden bakmaları, çoğu zaman için ilişkilerdeki problemlerin asıl kaynağını oluşturabilir.

Evlilik İlişkisinde İletişim Dilinizi Doğru Seçin

İki farklı insanın hayattan beklentileri, sorumlulukları, alışkanlıkları ve tutumları birbirinden çoğu zaman farklılık gösterebilir. Ancak bu farklılıklar arasında çiftlerin ortak bir nokta bulmaları, sadece doğru ve yapıcı bir iletişim yoluyla gerçekleşebilir. Çiftlerin tartışmalar esnasında birbirlerine söyledikleri olumsuz her söz, ilişkilerin daha fazla zedelenmesine yol açabilir.

Bunu kısa ve basit bir örnekle açıklayabiliriz. Örneğin, eşinize “Neden her gün evde yemek yiyoruz?” demek yerine “Her gün evde oturmaktan çok sıkıldım, müsait bir zamanda dışarıda yemek yesek kendimi daha iyi hissederim.” diyebilirsiniz. Özetleyecek olursak, eşlerin birbirlerine karşı hislerini ve beklentilerini yapıcı cümlelerle ifade etmesi, sorunların kolayca çözülmesine yardım edecektir.

Ayrıca, özür dilemek, sevdiğini söylemek ve tüm sorumlulukları kabul ederek paylaşmak, evlilik ilişkisini kaliteli bir yol arkadaşlığına dönüştürecektir. Çiftlerin iletişime açık bir şekilde, birbirlerine karşı sevgi sözcükleri kullanmaları ve ego çatışmalarından kaçınarak birbirlerine destek olmaları büyük önem taşımaktadır.

Evlilik ilişkisi içerisinde, yapıcı bir iletişim dilinin oluşturulması için aşağıdaki iletişim yöntemlerine göz atabilirsiniz:

  • Eşinizin problemlerini dinlemek için gerçekten vakit ayırın. Ona bu konuda vakit ayırdığınızı ve anlayarak dinlediğinizi gerçekten hissettirin.
  • Eşinize karşı sevginizi gösterin. İletişim dilinizde sevgi sözcüklerine yer verin.
  • Ani parlamalar veya yargılayıcı ‘sen’ ile başlayan cümleler yerine sevecen bir tavırla yaklaşın.
  • Olaylara eşinizin gözünden bakmayı deneyin. Bu başlangıçta zor olsa da kendinizi bu konuda geliştirebilirsiniz.
  • Eşinizle yaşadığınız problemler konusunda yapıcı ve net bir dil geliştirebilirseniz, o da size kendini daha rahat ifade etmenin bir yolunu bulacaktır.
  • Eşinizle bir tartışma sırasında haklı-haksız savaşına girmekten kaçının. Kendinizi haklı çıkarmak yerine, onu anlamayı odağınız olarak seçebilirsiniz.
  • Eşinizle herhangi bir konuda tartışırken, o an ki yaşadığınız probleme odaklanın. Konunun dışına çıkarak, geçmişteki problemlerinizi yeniden konuşmak ya da farklı konulara uzanmak yararlı bir hamle olmayacaktır.
  • Olumsuz eleştirilerden uzak durmalısınız.
  • Bir hayatı paylaşırken eşlerin, birbirinin yaşamını kolaylaştıracak şekilde destek olmaları oldukça önemlidir. Hem kendi isteklerinize hem de eşinizin isteklerine eşit paydada yaklaşım göstermeyi unutmayın.
  • Eşinizin, sevdiğiniz bir yönünü ya da hoşunuza giden bir tavrını onunla paylaşın. Bu anlamda kurulan pozitif değerlendirmeler, çiftlerin birbirlerine karşı daha fazla motive olmalarını sağlayacaktır.

Evlilikte İletişim Problemleri Nasıl Çözülür?

Evlilikte iletişim problemlerinin çözülmesi her iki tarafın da birbirini gerçekten dinlemesi, anlaması ve isteklerine gerçekten önem vermesi ile gerçekleşir. Taraflardan sadece birinin fedakarlık göstermesi ya da çabalaması yeterli olmamaktadır. Evlilikte iletişim kopukluğunu gidermek için çiftlerin bunu önce gerçekten istemeleri ve bunu çözmeye gerçekten vakit ayırmaları gerekmektedir. Evlilik ilişkisi içerisinde, çiftlerden birinin problemi olduğunda, diğerinin de bunu görmezden gelmemesi ve çözümsel bir tutumla yaklaşması atılacak en önemli adımlar arasındadır.

Unutulmamalıdır ki, evliliğin sağlık bir şekilde devamının sağlanması için iletişim problemlerinin çözümü şarttır. Bu konuda ciddi bir tıkanıklık yaşayan ya da eşiyle iletişim kurmada başarılı olmayan tüm çiftler için Çift ve Evlilik Terapisi oldukça faydalı bir tedavi yöntemi olacaktır.

Freepik