Evlilikte yalan söylemek 07 Tem 2023

Evlilikte yalan söylemek, sağlıklı bir ilişki için oldukça zararlı bir davranıştır. İlişkilerde güven temel bir unsurdur ve yalanlar bu güveni sarsabilir. Bir partnerin diğerine karşı dürüst olması, iletişimi güçlendirir ve ilişkiyi daha sağlam bir temel üzerine inşa eder. Eşler arasında samimiyet, anlayış ve saygıya dayanan bir ilişki kurmak, uzun vadeli mutluluğu sağlamak için önemlidir. Yalanlar, ilişkideki güveni zedeleyerek uzun vadede sorunlara yol açabilir. Bu nedenle, evlilikte yalan söylemek yerine açık ve dürüst iletişimi tercih etmek, sağlıklı bir ilişki için en doğru seçenektir.

Evlilikte Yalan

İnsan ilişkilerinin ne önemli yapı taşlarından biri olan güven, hiç şüphesiz bireylerin birbirine karşı dürüst davranmalarıyla mümkün olur. Güven duygusu tüm ilişkilerde olduğu gibi,duygusal bağlamda da uzun yıllar ve sağlam temelli bir evliliğin sürdürülmesi açısından oldukça önemlidir.

Evlilikte söylenen yalan ise ister küçük ister büyük olsun, eşler arası büyük bir güven kaybına yol açar. Yalana maruz bırakılan eş, kendini aldatılmış gibi hissedebilir. Yalan her lişkide bir sorundur. Ancak sonsuza kadar sürmesi inancıyla başlatılan bu yol arkadaşlığında, yalana başvurmak yerine her konuda dürüst olmak, evliliğin hiç şüphesiz en önemli gerekliliklerinden biridir.

Eşler Birbirine Neden Yalan Söyler?

Evlilikte yalan söylemek, birçok nedenden dolayı gerçekleşebilir. Ancak bunlardan en önemlisi ve ilki yalana başvuran bireylerin, çocukluk çağlarda edindikleri bilgiler ve yetiştirilme tarzıdır.Birey, yalanın çok olağan ve zararsız bir davranış olarak kabul edildiği bir ailede büyümüş olabilir. Hatta anne veya babasının sık sık yalan söylediğine tanıklık etmiştir. Bunun doğal bir sonucu olarak ise, yetişkin olduğunda gerek sosyal yaşamı gerek evlilik yaşamında yalan söyleme alışkanlığını sürdürme olasılığı artacaktır.

Evlilikte yalan söylemeye en çok yol açan davranışlardan biri de eşlerden birinin oldukça kıskanç ve baskıcı bir karaktere sahip olmasıdır. Sürekli olarak ‘neredesin, ne zaman geliyorsun, kiminlesin’ gibi sorulardan bunalan eş, durumu kurtarmak veya daha rahat hareket edebilmek adına birçok kez yalana başvurabilir. Ancak bunun sonucunda ise, eşler arası güven problemi ne yazık ki daha çok artacaktır. İlerleyen süreçlerde hem yalana daha çok başvurmamak hem de evliliğin temelini zedelememek adına, profesyonel bir yardım alarak ilişkide tıkanıklık yaratacak sorunlara bir de uzman gözüyle yaklaşmak atılacak en doğru adımlardan biri olacaktır.

Eşlerin birbirine karşı yalan söylemelerinin diğer nedenlerinden biri de sadakatsizliktir. Aldatan eş, bunun ortaya çıkmaması için sık sık yalan söyler. Böyle bir durumda yalan ve aldatma ile evliliğin temeli derinden sarsılır. Birbirine karşı sevgi ve saygısı azalan çiftlerin, aldatma ve yalana başvurmadan önce, bunu karşılıklı olarak konuşmaları, gerekirse ilişkilerini noktalamaları veya bir çift terapisi eşliğinde ilişkilerini tekrar değerlendirmeleri uygulanacak en sağlıklı yollardan biridir.

Eşlerden birinde patolojik olarak yalan söyleme alışkanlığının olması evlilikte yalanın görülme nedenleri arasındadır. Çünkü patolojik olarak yalancı bireyler, yalanı yaşamlarının bir gereksinimini haline getirmişlerdir. Eşlerden birinin ‘patolojik yalan’ yani tıptaki adıyla ‘mitoman’rahatsızlığını taşıyor olması üzerinde önemle durulması ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir
durumdur.

Evlilikte Yalan Problemi Nasıl Düzelir?

Evlilikte yalana söylemek, eşleri boşanmaya sürükleyebilecek birçok faktörü de beraberinde getirebilir. Yalanın ortada çıkması sonucunda eşler, evliliğin içerisinde kendisini yalnız,anlaşılmamış veya güvensiz hissedebilir. Bu duygularla birlikte birbirinden uzaklaşma,iletişimsizlik veya sık sık tartışmalar yaşanabilir. Dolayısıyla eşlerin birbirine karşı sonuçları ağır da olsa her konuda dürüst ve açık olmaları gerekmektedir.Evlilikte yalan problemi, ilişkileri istenmeyen noktalara getirdiyse ve eşler bu sorunların üstesinden kendi başlarına gelemiyorlarsa, bir çift terapisi desteği bu aşamada oldukça faydalı bir yol olacaktır.

Konu ile ilgili terapi ve danışmanlık hizmetlerimize Çift ve Aile terapisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Image by katemangostar on Freepik