Vajinismus nedir? 15 Haz 2023

Vajinismus kadınlarda görülen cinsel işlev bozukluklarından biridir ve vajina kaslarının istemsiz bir şekilde kasılması ve sıkılaşması sonucu cinsel ilişkinin veya vajinal girişin ağrılı veya imkânsız hale gelmesi durumunu ifade eder. Bu durum genellikle cinsel korkular, anksiyete, geçmişte yaşanan travmatik deneyimler veya negatif cinsel düşünceler gibi psikolojik faktörlerden kaynaklanır. Vajinismus, kadının cinsel ilişkiyi engelleyen ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir durum olmasının yanı sıra, çift ilişkisinde de sorunlara neden olabilir.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, kadınlarda cinsel ilişki sırasında vajina girişindeki kasların kasılmasıyla birlikte cinsel birleşmeyi engelleyen ve tedavi edilmesi gereken bir cinsel sağlık sorunudur. Vajinismus,dünyada oldukça yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Ancak diğer ülkelerle bir kıyaslama yapacak olursak, bizim gibi muhafazalar olarak kabul edilen ülkelerde 10 kat daha fazla görülmektedir.

Vajinismus, kadınların farkında olarak veya kendi kendilerine isteyerek yaşadıkları bir rahatsızlık değildir. Ancak bu rahatsızlığın neticesinde ikili ilişkiler de olumsuz olarak etkilenir. Erkek,kadının kendisini istemediğini düşünerek partnerinden uzaklaşabilir. Bu sebeple çiftler vakit kaybetmeden tedavi için gerekli adımları atmalıdır.

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Vajinismusun yaşanmasının altında birçoğu psikolojik faktörler olmak üzere bazı fizyolojik etkenler yer alır. Ancak unutulmamalıdır ki bu nedenlerin hiçbiri kadının isteği ile ilgili değildir.Vajinismusun nedeni tam olarak tespit edilemese de aşağıdaki faktörlerin varlığı bu rahatsızlığın ortaya çıkma olasılığını artırmaktadır.

  • Cinsel taciz veya istismar gibi travma etkisi yaratacak olayların yaşanması,
  • Vajinal mantar enfeksiyonları,
  • İlk cinsel ilişkinin ağrılı veya acılı olacağına dair duyulan korku,
  • Genel anksiyete, stres bozuklukları veya kaygılı ruh hali,
  • Doğum sırasında yaşanmış travmatik ve psikolojik problemler,
  • Cinsel bir etki barındırmayan bazı fiziksel travmalar,
  • Aile içi şiddet problemleri,
  • Çiftler arasında yaşanan duygusal problemler ve güven eksikliği,
  • Cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olan Vulvar vestibülit isimli rahatsızlığın yaşanması.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus hiç cinsel birliktelik yaşamamış veya daha önce birliktelik yaşamış kadınlarda görülebilir. Vajinismusun en net belirtileri; cinsel ilişkinin yaşanmasından korkma, vajinal temas anında hissedilen yoğun ağrı ve vajinal kasların kasılması sonucu cinsel birleşmenin hiç gerçekleşmemesi olarak sıralanabilir.

Vajinismusun Türleri Nelerdir?

Primer (Birincil) Vajinismus

En sık görülen vajinismus türü olan Primer Vajinismus, cinsel ilişkinin hiç tecrübe edilememesi durumudur. Bu vajinismus türünü taşıyan kadınlarda cinsel ilişkinin yaşanacak olmasından dolayı büyük bir korku bulunur. İlk deneyimin çok acılı ve ağrılı olacağına dair kalıplaşmış yargılar vardır.

Sekonder (İkincil) Vajinismus:

Daha önce sağlıklı bir cinsel yaşamı olan kadınlarda görülebilen vajinismus türüdür. Sekonder Vajinismus,cinsel travmalar (taciz, tecavüz gibi durumlarda), genital travmalar (kürtaj, problemli doğumlar) veya diğer psikolojik problemlerin ortaya çıkması ile görülebilir. İkincil vajinismus, birincil vajinismusa göre daha nadiren görülmekle beraber, her ikisinin de tedavi yöntemleri birbirine benzerdir.

Bununla birlikte, vajinismus rahatsızlığı bazen kişinin kendi hayatına özgü durumlar neticesinde de ortaya çıkmaktadır. Örneğin, kadının partnerine karşı duygu eksikliği yaşaması, ilişkide çözüme ulaşmamış ya da tıkanıklık yaratan problemler veya kendini rahat hissedemediği bir ortamda olması gibi nedenlerden dolayı da vajinismus yaşanabilir. Böyle durumlarda buna sebep olan faktörün ne olduğu tespit edilip,bunun üzerinde çalışıldığında vajinismus rahatsızlığı da ortadan kalkabilir.

Vajinismus Tedavisi Nedir?

Kadınlarda görülen bir rahatsızlık olan vajinismus tedavisi mümkün olan bir cinsel sağlık sorunudur. Vajinismus rahatsızlığını taşıyan kadınlarda, cinsel ilişki deneyiminden korkma veya ilişki sırasında yoğun acı, ağrılar görülse de cinsel isteklerinde bir azalma olmaz. Fakat zamanında tedavi edilmeyen vajinismus, ilerleyen zamanlarda kadınları cinsel yaşamdan tamamen soğutabilir ve uzaklaştırabilir. Ayrıca unutulmamalıdır ki bu durum kadını etkilediği kadar erkeği de etkilemektedir. Bir çift problemi olarak kabul edilmesi gereken vajinismusun profesyonel yardım ile çözüme ulaşması, ilişkilerin sağlıklı bir şekilde devam etmesi adına oldukça önemlidir.

Vajinismus rahatsızlığını taşıyan birçok çift bunu kabul etmekte ve doktora gitmekte zorluk çekmektedir. Bununla birlikte bu problemin üstünün kapatılması, çiftlerin bu sorunun kendi kendilerine çözmeye çalışması veya cinsel birliktelik için zorlayıcı yollar denenmesi kadında daha olumsuz etkilerin yaşanmasına sebep olabilmektedir. Zamanında tercih edilmeyen profesyonel yardım hem kadında tedavi süresini geciktirebilir hem de erkeğin bazı cinsel problemler (isteksizlik veya sertleşme sorunları) yaşamasına neden olabilir.

Vajinismus tedavisinde ilk adım, bu hastalığın çiftler tarafından kabul edilmesi ve kendi aralarında bunu rahat bir dille konuşabiliyor olmalarıdır. Erkeğin kadına karşı anlayışlı olması ve tedavi sürecinde onu yalnız bırakmaması bu rahatsızlığın kısa zamanda aşılmasında oldukça etkilidir.

Vajinismus problemi yaşayan kadınlar öncelikle bir jinekolog tarafından muayeneye alınır. Vajinal kasların kasılmasını etkileyen fiziksel bir sorunun var olup olmadığı incelenir. Tedavinin sonraki sürecinde ise psikoterapi desteği sağlanır. Vajinismus rahatsızlığına neden olan psikolojik faktörler ortaya çıkarılır. Cinsel terapi, psikoterapi seansları ve bilişsel davranışçı terapi gibi yöntemler kullanılarak hastalığı iyileştirmek amaçlanır. Bazen vajinismus rahatsızlığı çiftlerin duygusal ilişkilerinde sorunlara yol açar. Böyle durumlarda terapistin yönlendirmesi eşliğinde çift terapisi de uygulanabilir.

Image by wirestock on Freepik